پایگاه خبری نانو بتن امین

گران شدن سیمان

روزنامه ایران: ازچند روز پیش که بحث قطع و سهمیه‌ بندی برق واحدهای سیمانی مطرح شد، برخی‌ها اظهار کردند که قیمت سیمان در دولت سیزدهم مانند دولت دوازدهم به پاکتی ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد. و این امر دوباره بر قیمت سایر کالاها اثر می‌گذارد. اما طی روزهای اخیر، فعالان این صنف تأکید کردند، اتفاقی که در سال گذشته و در دولت دوازدهم رخ داد در این دولت تکرار نمی‌شود.

سیمان دوباره اوج گرفت

نوسان بازار مصالح ساختمانی پس از قطعی برق در شرایطی رخ داده است که سال گذشته نیز همین شرایط حاکم بود در روزهای اخیر عبدالرضا شیخان ـ دبیر انجمن سیمان هشدار داده بود که در صورت محدودیت ۵۰ درصدی برق واحدهای سیمانی، قیمت سیمان افزایش خواهد یافت و ظاهرا همین اتفاق نیز رخ داده است.

قیمت سیمان که تا چند روز قبل کمتر از ۵۰ هزار تومان در هر پاکت بود بر اساس گزارش‌های میدانی به حدود ۶۵ هزار تومان رسیده است البته به دلیل نابسامانی بازار، شنیده‌ها حاکی از آن است که در برخی مناطق قیمت‌ها به پاکتی ۹۰ هزار تومان نیز رسیده است.

سازندگان: قطعی برق بهانه گرانی است

سازندگان مسکن که بعضا انتقاداتی را به تولیدکنندگان فولاد و سیمان دارند، مدعی هستند که این شرکتها قطعی برق را بهانه‌ای برای افزایش قیمت می‌کنند.در این خصوص فرشید پورحاجت ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان گفت: در بخش تولید مصالح ساختمانی، افرادی به صورت کاملا هدفمند به دنبال افزایش قیمت هستند و نظارتی هم بر عملکرد آنها نیست.

وی با بیان اینکه گرانی مصالح ساختمانی باعث ایجاد اختلال در بازار مسکن می‌شود افزود: باد می‌آید سیمان و فولاد گران می‌شوند، باد می‌ایستد مجددا گران می‌شوند. قطعی برق بهانه است، وگرنه اطلاع داریم که برخی تولیدکنندگان مصالح ساختمانی چند روز قبل اعمال محدودیتها نیز ظرفیت تولید خود را به ۴۰ درصد رساندند.

مسیر گرانی

هر پاکت سیمان درب کارخانه ۴۵ هزار تومان است. به این عدد ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده. هزینه‌های حمل و نقل. سود واسطه‌ها. کارگر و غیره هم اضافه می‌شود. نهاده‌های ساختمانی وارد بازی سفته بازی و بورس بازی شده و سوءاستفاده‌هایی از این فرآیند صورت می‌گیرد.

بازار سیمان در قبضه ۳۰ نفر؟

انتقادات سازندگان به بازار مصالح ساختمانی در شرایطی مطرح می شود. که سال گذشته رییس انجمن تولیدکنندگان صنعت سیمان از وجود ۳۰ نفر واسطه که مصرف کننده و تولیدکننده را نابود کرده‌اند سخن گفت. به گفته جمارانیان این عده بیش از ۱۵ سال است که بازار سیمان را در دست دارند.

در عین حال تولیدکنندگان سیمان، استدلالاتی برای نوسانات این بازار دارند. عبدالرضا شیخان ـ دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان. چند روز قبل گفته بود: به هر میزان مگاوات برقی که سال گذشته کارخانه‌های سیمان مصرف برق داشته‌اند، امسال ۵۰ درصد آن تعلق خواهد گرفت. این موضوع سبب خواهد شد که کارخانه‌های ما نتوانند تولید خود را ادامه دهند. و تولید کلینکر آن‌ها که برای فعالیت کوره نیاز به برق است، متوقف خواهد شد. چنانچه برق مورد نیاز برای تولید کلینکر تامین نشود، قطعا تولید متوقف خواهد شد.

نتیجه

با خواب تولید، کاهش تولید در کشور جدی خواهد شد. که این موضوع بزرگترین علت افزایش قیمت‌ در بازار آزاد خواهد بود. ما به‌عنوان تولیدکننده از طریق بورس کالا محصول خود را عرضه می‌کنیم. و تاثیری برای ما نخواهد داشت. و درآمد مازادی برای ما ایجاد نخواهد کرد. اما سبب التهابات در بازار آزاد می‌شود.

در این شرایط

با وجود این شرایط، نابسامانی بازار مصالح ساختمانی می‌تواند بخش مسکن را به عنوان یک حوزه پیشران تحت تاثیر قرار دهد. در حال حاضر دولت پروژه چهار میلیون واحدی نهضت ملی مسکن را در دستور کار خود قرار داده که همین حالا هم از گرانی نهاده‌های ساختمانی رنج می‌برد پیمانکاران این طرح می‌گویند: که هر نوع افزایش قیمت مصالح ساختمانی گذشته از آنکه می‌تواند پروژه‌ها را با رکود مواجه کند، اثرات سوئی بر قیمت تمام شده واحدها خواهد داشت. که بار آن بر دوش متقاضیان می‌افتد.

منبع: خبر آنلاین
گردآوری: رسانه نانوبتن امین