قالب بندی چوبی

در ابتدا باید بگوییم قالب بتن چیست و سپس به معرفی انواع آن بپردازیم. قالب بتن در واقع از تجهیزاتی است که جهت ساخت سازه‌های بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد و قیمت قالب ‌بندی در هر نوع با یکدیگر متفاوت است.

این نوع از قالب‌ها بیشتر در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند که متشکل از یک صفحه چوبی کف و صفحات جانبی کناری هستند و به وسیله بست‌ها، سنجاق، گوه و… به هم متصل می‌شوند.

از آن جایی که قالب بندی در این نوع از قالب‌ها به نیروی کار زیادی نیاز دارد، می‌توان گفت که قیمت قالب‌ چوبی بتن تقریبا بالاست.
همان طور که گفتیم در گذشته برای قالب بندی سقف‌های ساختمان‌ها از این نوع قالب استفاده می‌شد اما امروزه به صورت محدود مورد استفاده قرار می‌گیرند، چرا که طول عمر کوتاهی دارند.

مزایای قالب بندی چوبی

از مزایای قالب‌ بندی چوبی می‌توان به برش دادن الوار‌ها به شکل‌های مورد نیاز اشاره کرد. چوب‌ها وزن سبکی دارند و به راحتی می‌توان آن‌ها را جدا و حمل کرد.

این نوع قالب در پروژه‌های کوچک صرفه اقتصادی نیز دارند و از طرفی الوار‌ها مقاومت حرارتی داشته که سبب جلوگیری از آسیب رسیدن به بتن در مناطق سرد می‌شود.

معایب قالب بندی چوبی

اما اگر بخواهیم به معایب قالب چوبی بپردازیم در ابتدا باید به طول عمر کم آن‌ها نسبت به سایر قالب‌ها بپردازیم. به صورت تقریبی ۲۰ درصد از قالب‌های چوبی ساده به دلیل نقص، قابل استفاده نبوده و دور ریخته می‌شوند.از آن جایی که یکی از هزینه‌های عمده در تجارت ساختمانی به قالب‌ها اختصاص داده می‌شود، طبیعی است که پیمانکاران قالب‌هایی با طول عمر بیشتر را ترجیح دهند.

قالب بندی فلزی

قالب بندی فلزی یکی از انواع قالب ‌بندی‌ها به حساب می‌آید که استحکام بسیار بالایی در مقابل سایر قالب‌ها دارد.

امروزه این نوع قالب بندی روشی رایج برای پی‌ریزی ساختمان‌ها بوده است.

از انواع قالب فلزی بتن می‌توان به قالب‌های فولادی و قالب‌های تسمه‌ای اشاره کرد که قالب‌های تسمه‌ای از ورق سیاه ۳ میلی‌متر ساخته می‌شوند. از این رو برای اطلاع دقیق‌ از این نوع قالب‌ها به نمودار قیمت ورق سیاه توجه داشته باشید.

هر چند قیمت اولیه قالب‌های فلزی بسیار بالا است، اما طول عمر بسیار بالایی دارند و به مرور این اختلاف قیمت جبران می‌شود.
یکی از نکات اجرایی در قالب ‌بندی فلزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای جلوگیری از هدر رفت شیره بتن، درز‌بندی درستی انجام دهید.

مزایای قالب بندی فلزی

 • قالب‌ بندی فلزی برای پروژه‌های بزرگ مناسب بوده و از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است.
 • در قالب ‌بندی فلزی، نصب و جداسازی قالب‌ها بسیار راحت است.
 • این قالب‌ها سطح صاف و صیقلی دارند و می‌توان از آن‌ها برای چندین پروژه گوناگون استفاده کرد.
 • خاصیت ضد آب و رطوبت بودن این قالب‌ها یکی دیگر از مزایای آن‌ها به حساب می‌آید، چرا که آب بتن را جذب نمی‌کنند.

معایب قالب بندی فلزی

 • وزن این قالب‌ها بسیار بالا بوده و حمل آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.
 • هزینه بالای این قالب‌ها یکی دیگر از معایب آن‌ها محسوب می‌شود.

قالب‌های فلزی قابلیت استفاده در آب و هوای گرم را ندارند.

انواع قالب بندی برای بتن کدامند؟

قالب بندی پلاستیکی

قالب بندی پلاستیکی یکی دیگر از انواع قالب ‌ها در بتن‌ریزی است که مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارند. به همین دلیل این قالب‌های ساخته شده از پلیمر طول عمر مناسبی داشته و بار‌ها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. بتن از سطح انواع قالب بتن پلاستیکی به نسبت قالب‌های دیگر همچون قالب فلزی بسیار راحت جدا می‌شود.

با استفاده از سنجاق، بولت‌ها، گوه و… اتصالات قالب‌های پلاستیکی بتن انجام می‌شود و اتصالات نوعی دیگر از این قالب‌ها به صورت اهرمی صورت می‌گیرد.

نیروی کار با استفاده از این قالب‌ها به شدت کاهش می‌یابد در نتیجه بسیار مقرون به صرفه هستند و از هزینه کمی برخوردارند.

مزایای قالب بندی پلاستیکی

از آن جایی که انواع قالب ‌بندی دارای ویژگی‌های خاص خود هستند، از این رو مزایا و معایب آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است.

 • وزن سبک بتن پلاستیکی یکی از مزیت‌های آن به حساب می‌آید چرا که در امر ساختمان‌سازی، وزن و سبکی یکی از فاکتور‌ها محسوب می‌شود. هر چقدر که وزن سبک‌ باشد، سازه سبک‌ بوده و در نتیجه اجرای آن راحت‌ است، همین موضوع سبب محبوبیت این نوع قالب شده است.
 • قابلیت استفاده در مناطق سردسیر با شرایط جوی و آب و هوایی سرد و خشک را دارند، چرا که قالب‌های پلاستیکی مانع از نفوذ و انتقال سرما به سازه‌های بتنی شده و از سردی و یخ زدگی بتن‌ها جلوگیری می‌کنند.
 • این قالب‌ها نیازی به تمیز شدن پس از باز کردن ندارند.

معایب قالب بندی پلاستیکی

 • ظرفیت حمل بار آن‌ها پایین است از این رو بیشتر در معرض خرابی قرار دارند و به نسبت قالب‌های فلزی طول عمر کمی دارند.
 • نسبت به سایر قالب‌ها دوام کمی دارند.

قالب بندی آجری

استفاده از این نوع قالب‌ها معمولا در قالب بندی برای بتن، جهت اجرای فونداسیون رایج است و به عنوان قالب دائمی پس از گیرایش بتن در نظر گرفته می‌شود.

از ملات‌ها و مصالح بنایی جهت اتصالات قالب‌های آجری استفاده شده و لازم به ذکر است که این قالب‌ها یک بار مصرف‌اند.

یکی از نکات قالب ‌بندی آجری این است که برای جلوگیری از مکیده شدن آب بتن توسط آجر، قبل از بتن‌ریزی یک لایه ورق نایلونی روی دیوار نصب شود و یا آجر‌ها به صورت کامل آب پاشی شوند. برای این نوع از قالب باید ضخامت دیوار حداقل ۲۰ سانتی‌متر بوده تا از طول عمر مناسبی برخوردار باشد.

مزایای قالب بندی آجری

 • قالب‌های آجری از لحاظ قیمت،  ارزان و مناسب هستند که همین موضوع یکی از مزایای آن‌ها به شمار می‌رود و تاثیر به سزایی در استفاده از آن‌ها دارد.
 • دسترسی به این نوع قالب ساده است.
 • از دیگر مزایای قالب آجری می‌توان به سهولت در نصب اشاره کرد.

معایب قالب بندی آجری

 • این نوع از قالب بندی در کنار مزایای که دارد، از یک سری معایب نیز برخوردار است و از یکی از آن‌ها که یک ضعف بزرگ محسوب می‌شود می‌توان به عدم داشتن استحکام بالا اشاره کرد.
 • این قالب بندی‌ها به دلیل نفوذ آب در آن‌ها آسیب پذیرند.
 • معمولا استفاده از قالب آجری در بتن‌ریزی سبب به هم خوردن تراز بتن می‌شود.

قالب بندی پلای وود

پلای وود در اصل ماده‌ای شبیه به چوب است که از ترکیب کردن مواد بازیافتی چوبی همچون خاک اره ساخته می‌شود.

امروزه قالب پلای وود یکی از قالب‌ها برای بتن به حساب می‌آید که این موضوع به دلیل ویژگی‌ آن است.

قالب پلای وود طول عمر مناسبی دارد و قابلیت استفاده به صورت مکرر را داشته که همین موضوع سبب شده است تا در کنار قیمت پایین این نوع قالب، هزینه‌ها کاهش پیدا کنند.

لازم به ذکر است که از لوله داربست در سازه‌های بتنی استفاده می‌شود، از این رو برای اطلاع دقیق از هزینه‌ها از قیمت روز لوله داربست مطلع باشید.

مزایای قالب بندی پلای وود

 • استحکام بالا قالب بندی پلای وود در عین سبک بودن آن‌ها یکی از مزایای این نوع قالب به حساب می‌آید.
 • این قالب‌ها سبک هستند از این رو کار با آن‌ها راحت‌ بوده و حمل و نقل‌شان نیز به سهولت انجام می‌شود.
 • ضد آب و رطوبت بودن قالب پلای وود یکی دیگر از مزایای آن‌هاست، چرا که رطوبت سیمان و بتن را به خود جذب نمی‌کند.

معایب قالب بندی پلای وود

 • در انتخاب ابعاد این قالب‌ها محدود هستید.
 • برای استفاده در فضای داخلی ساختمان مناسب نبوده و پیشنهاد نمی‌شود.

انواع قالب بندی برای بتن کدامند؟

قالب بندی فلزی باکیفیت 

اکنون با قالب بندی‌های متفاوتی برای بتن آشنا شدیم. اما سوال اصلی اینجاست که کدام یک مورد تایید است؟ قطعا طول عمر و ماندگاری قالب بندی های فلزی باعث می‌شود انتخاب خیلی از پیمانکاران برای اجرا باشد. ولی برای ساخت قالب‌های فلزی، ورق‌ها را از کجا تهیه کنیم؟

شرکت آیرومارت به عنوان یکی از تامین‌کنندگان بازار آهن ایران، در زمینه فروش انواع محصولات فولادی، استیل، آلومینیوم و.. فعالیت می‌کند.

فروش ورق‌های فلزی نیز یکی از خدمات این مجموعه است. شما می‌توانید از قیمت نهایی تمام ورق‌ها مانند قیمت ورق st37 در وبسایت آیرومارت به نشانی iromart.com مطلع شوید.

از طریق تماس با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ یا مراجعه به وبسایت این مجموعه در مورد هر اطلاعاتی که می‌خواهید، مشاوره گرفته و از خدماتی مانند خرید ورق‌های سرد، گرم و استیل بهره‌مند شوید. همچنین محصولات با گواهینامه مخصوص به دست مشتریان می‌رسد و طبق خواسته مشتریان، انجام آزمون‌های کنترل کیفیت امکان‌پذیر است. در صورت نیاز، خرید اعتباری چکی نیز یکی دیگر از خدماتی است که این شرکت برای مشتریان در نظر دارد.