ماسه شویی

. واحد تولد مساله

گام اول:  مصالح سنگی

در تولید بتن آماده حدود 70 درصد آن متشکل از مصالح سنگی می باشد. جهت تولید مصالح سنگی ابتدا مواد اولیه شامل مخلوط خاکی از معدن استخراج شده و بعداز انتقال به واحد تولید مصالح قطعه سنگ های بزرگ به قطعات کوچکتر تبدیل شده و توسط دستگاه های تولید ماسه و بادامی خرد شده و توسط سرند به اندازه های مورد نیاز طبق استاندارد های موجود و بین المللی دانه بندی می گردد.

. واحد تولد مساله

گام اول:  مصالح سنگی

در تولید بتن آماده حدود 70 درصد آن متشکل از مصالح سنگی می باشد. جهت تولید مصالح سنگی ابتدا مواد اولیه شامل مخلوط خاکی از معدن استخراج شده و بعداز انتقال به واحد تولید مصالح قطعه سنگ های بزرگ به قطعات کوچکتر تبدیل شده و توسط دستگاه های تولید ماسه و بادامی خرد شده و توسط سرند به اندازه های مورد نیاز طبق استاندارد های موجود و بین المللی دانه بندی می گردد.

گام دوم:  سیمان

از سیمان به عنوان عامل اصلی استحکام بتن یاد می‌شود و مدل‌های مختلفی دارد که هرکدام از آنها برای کاربردها و حوزه‌های متفاوتی استفاده می‌شود. سیمان مورد استفاده در کارخانه های بتن اغلب از نوع تیپ 2 می باشد. سیمان مورد نیاز توسط بونکر های سیمان از کارخانه تولید سیمان بارگیری شده و سپس به کارخانه های بتن انتقال پیدا کرده و توسط فشار باد به داخل سیلوهای سیمان انتقال پیدا کرده و آماده مصرف در بچینگ پلانت ها می شود.

گام سوم : آب

آب مورد نیاز جهت تولید بتن می بایست قابل آشامیدن باشد و عاری از مزه،بو، ومواد اضافی طبق استاندارد باشد. آب تهیه شده در شرکت نانو بتن از آب شیرین می باشد و دارای حداقل مواد ناخالص ( EC) می باشد.

. واحد ماسه شویی نانو بتن امین

گام چهارم : مواد افزودنی

امروزه مواد افزودنی جزو لاینفک تولید بتن می باشد. مواد افزودنی بر طبق پایه های مختلف تولید می شود که هرکدام کاربردهای مخصوص به خود را دارد. جدیدترین نسل این مواد بر پایه پلی کربکسیلات اتر می باشد. اپراتور بچینگ پس از انتخاب طرح اختلاط مورد نظردر صورت نیاز به استفاده از افزودنی بتن از مقدار آب سیمان کم کرده و افزودنی مورد نیاز را بر حسب مقدار مورد نیاز اضافه می کند.

. واحد تولد یا (بچینگ)

گام سوم: کنترل کیفیت مواد اولیه

مواد اولیه بعداز آماده سازی توسط واحد کنترل کیفیت بررسی وتست می گردد و در صورت داشتن شرایط لازم طبق استاندارد های موجود و کارگاهی آماده مصرف و تولید می گردد و طرح اختلاط ها به واحد تولید ارائه می گردد.

گام چهارم: تولید بتن

مواد اولیه آماده شده به خط تولید بتن ( بچینگ) انتقال پیدا میکند. مصالح سنگی با لودر و کمپرسی بارگیری شده و سپس در مخزن های نگهداری مصالح در پشت بچینگ به صورت مجزا ( شن،ماسه،نخودیو…) تخلیه میگردد. در بعضی از بچینگ ها ( بچینگ های طرح لیبهرو…) در پشت بچینگ به صورت دپو تخلیه می گردد و توسط دراگ لاین به بچینگ منتقل می شود.واحد تولید بتن سفارش تولید بتن را بر حسب مقاومت مورد نیاز ومتراژ ونوع مقطع بتن ریزی  از واحد فروش دریافت کرده وسپس طبق طرح های اختلاط دریافتی از واحد کنترل کیفیت اقدام به تولید بتن می کند. اپراتور بچینگ طبق طرح اختلاط های موجود در سیستم بچینگ و دستور واحد تولید اقدام به تولید بتن به صورت اتوماتیک می کند. مصالح سنگی ابتدا توزین شده سپس با نوار انتقال به درون مخزن دیگ بچینگ منقل می شود همزمان مقدار سیمان و آب و افزودنی بتن توزین شده و درون دیگ بچینگ تخلیه می گردد. مواد اولیه طی مدت زمان استاندارد مخلوط شده و سپس درون دیگ تراک میکسر تخلیه می گردد.و این رویه تا تکمیل سفارش تکرار می گردد. درهنگام بارگیری بتن راننده تراک میکسربا تعیین مقدار افزودنی مورد نیازدر دستگاه تزریق افزودنی اقدام به پرکردن مخزن افزودنی بتن تراک میکسر جهت استفاده در پروژه می کند. در این مدت زمان مخزن آب تراک میکسر نیز پر میگردد.

. واحد توزیع بتن یا (باسکول)

گام پنجم: کنترل کیفیت

بعداز انجام فرایند بارگیری بتن در تراک میکسر، ماشین حرکت کرده و به واحد کنترل بتن مراجعه کرده و در این مرحله بتن تولید شده از لحاظ ظاهری شامل دانه بندی و اسلامپ بررسی می شود و در صورت تاییدیه لازم به واحد توزیع می رود.

 گام ششم: توزیع بتن

واحد توزیع بتن که زیرمجموعه واحد تولید بتن می باشد، ابتدا تراک میکسررا توزین کرده و مقدار مترمکعب بتن تولید شده را بررسی میکند. سپس طبق دستور واحد تولید بارنامه بتن را بر حسب استاندارد های مورد نیازتهیه کرده و به تراک میکسر تحویل می دهد.

گام هفتم: انتقال بتن و پمپاژ

تراک میکسر بعداز دریافت بارنامه در کمترین زمان ممکن به محل بتن ریزی می رود. مدت زمان انتقال بتن به پروژه تابعه پارامترهای مختلفی شامل شرایط آب و هوایی و دمای محیط و بتن ، نوع بتن ، شرایط محل بتن ریزی و … می باشد. پس از رسیدن تراک میکسر به محل پروژه پشت پمپ انتقال بتن مستقر می گردد. بعداز کنترل بتن توسط راننده تراک میکسر و اپراتور پمپ از لحاظ ظاهر بتن در مخزن پمپ انتقال بتن تخلیه شده و به محل مقطع بتن ریزی انتقال می یابد. چنانچه نیاز باشد قبل از تخلیه و انتقال بتن ، افزودنی از داخل مخزن به بتن تزریق شده وبعداز مخلوظ شدن در مدت زمان مورد نیاز و همگن شدن آماده پمپاژ می گردد .

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید